Home
Kozia GórkaKozia Górka

Register Form

A password will be e-mailed to you.

Koniecznie zobacz - Kozia Górka

Ciekawe miejsca do odwiedzenia

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest położony w odległości 5 km na zachód od Łeby . Został utworzony w 1967 roku i wpisany przez Unesco w 1977 r . na Listę Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Jest on jednym z 24 Parków Narodowych , a przy tym jednym z dwóch ( obok Parku Solińskiego ) położonych nad morzem .

Objął on swoją ochroną niezwykle interesujący , płaski odcinek wybrzeża Bałtyku z unikalną florą i fauną oraz zróżnicowanymi i niepowtarzalnymi krajobrazami . Na terenie parku żyje około 250 gatunków ptaków wraz z rzadko występującym w skali europejskiej orłem bielikiem a także kormoranem czarnym, bocianem czarnym, orlikiem krzykliwym, puchaczem, zimorodkiem batalionem.

Powierzchnia parku wynosi 18.247 ha i składają się na nią : wody, lasy, bagna, torfowiska i wydmy. Na obrzeżu parku przenika się wzajemnie środowisko lądowe z morskim . Największym zbiornikiem wodnym jest jezioro Łebsko o pow. 7.140ha, max.głęb. 6,3 m i Gardno o pow. 2,468 ha, max.głęb. 2,6 m.

  

Latarnia morska Stilo

Latarnia morska Stilo znajduje się na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w miejscowości Osetnik (dawniej Stilo), niedaleko Sasina (gmina Choczewo, powiat wejherowski, województwo pomorskie). Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Czołpino, a Latarnią Morską Rozewie.

Latarnia została zbudowana w latach 1904-1906 według projektu niemieckiego architekta Waltera Körtego. Laterna została wykonana z drewna przez firmę „Julius Pintsch” z Berlina. Pierwotnie zainstalowano lampę łukową zasilaną prądem stałym o napięciu 110 V. W roku 1926 przeprowadzono modernizację, wprowadzając oświetlenie żarówką o mocy 2000 W i instalując rezerwowe oświetlenie gazowe. W roku 2006, w stulecie otwarcia latarni, przeprowadzono remont, m.in. pokryto korpus całkowicie nową warstwą malarską, której kolory są charakterystyczną cechą latarni Stilo.

Wieża latarni położona jest na wierzchołku wydmy, odległej około 1000 m od morza. Latarnia zbudowana jest na szesnastokątnym fundamencie. Korpus jest wykonany z elementów żeliwnych, łączonych nitami i uszczelnianych ołowiem.

Ruchome wydmy

Wydmy Ruchome są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną. Położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie w ilości 130 000 km2 plaż. Piasek osuszany przez wiatr i słońce , wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości) z najwyższą czterdziestodwumetrową Wydmą Łącką. Już od stuleci przesuwane są one w kierunku wschodnim i południowo wschodnim, z szybkością 1,2- 1,6 m w ciągu roku.

Rośliny opanowują w pierwszej kolejności niższe partie wydm, dlatego też ich wyższa część, nieustabilizowana przez trawy, jest bardziej podatna na działanie wiatru i przemieszcza się szybciej, nawet do 9 m w ciągu roku, gdy porośnięte trawą, zaledwie do 3 m na rok. Dla zapewnienia szczególnej ochrony zespołom wydm, utworzono Obszar Ochrony Ścisłej Mierzeja. Atrakcyjny i dostępny dla turystów wydmowy szlak zajmuje pięciokilometrowy odcinek Mierzei Łebskiej.

 

Sea Park Sarbsk

Park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park w Sarbsku oddalony od Łeby o 8 km to pierwszy park w Polsce gdzie znajdują się baseny z Fokami Szarymi oraz Kotikami Południowoamerykańskimi. Park związany jest tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów, a także kulturą i historią regionu Pomorza. Główne atrakcje takie jak: Fokarium, Oceanarium Prehistoryczne 3D, Park Makiet Zwierząt Morskich, Muzeum Marynistyczne, Kino 5D, Park Zręcznościowy Małego Pirata oraz Park Latarni Morskich zapewniają wspaniałą zabawę i odpoczynek dla całej rodziny.

Jest pierwszym parkiem związanym z tematyką mórz i oceanów, oraz historią i kulturą Pomorza w Polsce. Położony jest na terenie gminy Wicko zaledwie 8 km od Łeby. To jedyny i największy tego typu park gdzie możemy zobaczyć pływające w basenach przedstawicielki gatunku foka szara i przedstawicieli uchatkowatych – kotiki południowoamerykańskie.