Rowery Kozia Górka Trasy rowerowe blisko Łeby
Ruchome wydmy, przybrzeżne jeziora, morze – piękno nadmorskiego krajobrazu.
Okolica Koziej Górki to prawdziwy raj dla rowerzystów. Nadmorskie trasy rowerowe gwarantują aktywny wypoczynek. A komfortowy dom do wynajęcia blisko Łeby zapewni luksusowy relaks po wysiłkach cyklistów. Są tu wspaniałe trasy rowerowe blisko Łeby.
Przemierzając leśne ścieżki, łąki, trasy wzdłuż morza, mamy okazję obserwować nie tylko osobliwości przyrodnicze tych okolic, ale także ciekawe budowle i obiekty.
Celem naszej wyprawy rowerowej mogą być równie dobrze Ruchome Wydmy w Rąbce koło Łeby jak i latarnia morska Stilo. Malowniczy szlak rowerowy wiedzie wzdłuż brzegu morza i jezior: Sarbsko, Łebsko i Gardno. Można pokonać kilkudziesięciokilometrowy odcinek nadmorskiego szlaku rowerowego, rozpoczynając w jednej z nadmorskich wsi: Lubiatowo, Kopalino, Sasino lub Stilo, a kończąc wycieczkę rowerową we wsi Gardna nad jeziorem Gardno lub w nadmorskim uroczym kurorcie Rowy.
Proponujemy opracowane przez nas trasy rowerowe.
Start z domu Koziej Górki!
Trasa rowerowa – „Nad jezioro Czarne”
Kozia Górka – Jezioro Czarne – Kozia Górka
Z Koziej Górki skręcamy w lewo do lasu. Jedziemy ok. 2,5 km. W pewnym momencie droga rozwidla się – my obieramy kierunek w prawo. Jedziemy nad jezioro Czarne – urokliwe, czyściutkie, leśne jezioro. Jest tam łagodny, piaszczysty brzeg i niewielka plaża – możemy korzystać z kąpieli i plażowania.
Trasa rowerowa – „Nad jezioro Sarbsko”
Kozia Górka – Szczenurze – Sarbsk – baza windsurfingowa nad jeziorem Sarbsko – Szczenurze – Kozia Górka
Z Koziej Górki skręcamy w lewo do lasu. Jedziemy piaszczystą leśną drogą, mijamy kolonię Szczenurze (latem warto zwrócić uwagę na malowniczy wypas owiec na tamtejszych łąkach).
Po kilkuset metrach mijamy po prawej stronie stary, zagubiony w lesie cmentarz ewangelicki. Pochodzi on z drugiej połowy XIX-go wieku. Znajdziemy tu pozostałości nagrobków z niemieckimi inskrypcjami i obelisk poświecony pamięci poległych w I-wszej wojnie światowej. Cmentarz czeka na wpis do rejestru zabytków, do którego jest przewidziany. Po przejechaniu niewielkiego dystansu z lewej strony, mijamy leśniczówkę Szczenurze.
We wsi Szczenurze, do której docieramy wyjechawszy z lasu, skręcamy w prawo w stronę Sarbska.
Jedziemy drogą asfaltową około 15 minut i docieramy do celu. Zanim skręcimy w lewo do jeziora (naprzeciw ”Pod siodłem”), proponujemy zwiedzić piękny kamienny kościół św. Anny – widoczny po drugiej stronie drogi zbudowany w latach 20-tych XIX-go wieku. Jeśli odczuwamy potrzebę odpoczynku, zatrzymajmy się w barze. Obok znajduje się stadnina koni.
Dalej polną drogą jedziemy wprost do jeziora Sarbsko. Nad jego brzegiem na terenie bazy windsurfingowej Habenda możemy odpocząć, podziwiając krajobraz tego przybrzeżnego akwenu. Można tam zjeść posiłek, napić się piwa i oglądać kołyszące się na falach deski z żaglami. Od czerwca do września działa tam szkoła windsurfingu, można też wypożyczyć sprzęt. Jest tam tak uroczo, że aż nie chce się wskakiwać z powrotem na siodełko.
Można też wybrać się na dłuższe wyprawy rowerowe wyruszając z Łeby lub Rowów:
TRASA I (24 km.) Łeba – Żarnowska – Gać – Izbica – Kluki
TRASA II (50 km) Łeba – Nowęcin – Sarbsk – Ulinia – Sasino – Osetnik – Łeba
TRASA III (31 km) Rowy – północny brzeg jeziora Gardno – Czołpino – brzeg Bałtyku – Rowy
Jeśli zamierzamy jeździć po drogach asfaltowych pomiędzy wsiami, wystarczą rowery miejskie, planując wycieczki po leśnych bezdrożach potrzebne będą rowery crossowe lub trekkingowe.
Można również zwiedzić okolice jeziora Sarbsko. Nadmorska trasa wiodąca z Łeby dookoła Jeziora Sarbsko przez miejscowości Sasino i Stilo. Największymi atrakcjami po drodze są Jezioro Sarbsko oraz latarnia morska w Stilo.
Info: pomorskie.travel